Zahvaljujući SES projektu (Seniorski ekspertski servis), saradnji sa Privrednom Komorom RS i Razvojnom agencijom EDA, protekle 3 sedmice smo ugostili dr Christiana Schmitza iz Njemačke, koji nam je na praktičnim primjerima prenio dio svog dugogodišnjeg iskustva kao zubnostomatološki tehničar i doktor stomatologije u Njemačkoj i unaprijedio našu bogatu praksu.
Dr Christian Schmitz je rođen 11. jula 1960. god. u Wuppertal-u, Zapadna Njemačka, dugogodišnji je saradnik SES-a sa bogatim iskustvom i aktivnom karijerom koja traje preko 30 godina. Posjeduje neprocjenjivo iskustvo iz endodoncije, parodontologije, implantologije, menadžmenta i organizacije stomatoloških ordinacija. S obzirom da je tokom studija stomatologije na Johann Wolfgan Goethe Univerzitetu u Frankfurtu radio kao dentalni tehničar odlično je upoznat i sa metodama i načinom rada u zubotehničkim laboratorijama. Tokom protekle tri sedmice, koliko je boravio u našoj laboratoriji, dr Šmic je obišao svaki naš odjel i sa kolegama tehničarima kroz direktno učešće u procesu izrade radova primjenio nove metode rada i tako unaprijedio naša dosadašnja znanja.
Za ogledni primjer za unapređenje naše prakse je izabrana izrada teleskop krunice, pri čemu je svaka faza izrade detaljno prezentovana našim tehničarima. Poznato je da se tradicionalne teleskop krunice izrađuju od legura zlata te da retencija ovih kruna direktno zavisi od frikcije ove legure. U našem slučaju situacija nije dozvoljavala da se ovaj vid protetske terapije kompletira od legura zlata pa smo ovaj put izradili krunicu od legure Kobalt-Hrom-Molibden, kod koje frikcija materijala nije dovoljna da bi se ostvarila željena retencija pa se kao dodatno sredstvo retencije koristi i atačment. Ovu varijaciju teleskop krunice bi bilo najpravilnije nazvati dvostruka krunica. Naravno, da bi ovaj vid pokazne izrade imao svoj dodatni smisao dr Schmitz je odlučio da izradi pristupi na dva poznata načina: prvi, savremeni način koristeći kompjutersku modelaciju i 3D printani metal i drugi, tradicionalni, sa livenim metalom te da uporedi kvalitet oba načina izrade. Izrađivala se teleskop/dvostruka krunica na cirkonskom individualnom abatmentu Straumann implant sistema. Nakon skeniranja modela, zatim modelacije buduće krunice i printanja, dr Schmitz je pristupio ručnoj obradi krunice, prvo primarnu krunicu a zatim i sekundarnu te njihovo upasivanje jedne u drugu. Kad je obrada i pjeskiranje završeno, pristupilo se odabiru i upasivanju gumice za atačment te finalno glačanje rada.
Sledećeg dana se pristupilo izradi teleskop/dvostruke krunice na tradicionalni način. Prvi korak kod ovog načina izrade je modelovanje buduće krunice. Modelovanje se vrši ručno, a materijal koji se ovaj put koristio je GC Pattern Resin, prah i tečnost kojim je dr Schmitz ručno modelovao samo sekundarnu krunicu preko primarne (koja je printana radi uštede vremena) koju je prethodno izolovao voskom ili vazelinom. Pošto je krunica izmodelovana i kad se materijal u potpunosti vezao pristupili smo ulaganju modela u kivetu te izlivanju krunice.
Kao zaključak na kraju svega i dr Schmitz i naši tehničari su se složili da je kvalitet u fizičkom i estetskom smislu gotovo identičan kod oba načina izrade ali da se daje prednost 3D printanom metalu jer je ovaj način mnogo precizniji a vrijeme izrade mnogo kraće. Na nama sada ostaje da prihvatimo sve sugestije dr Schmitza te da našim klijentima doktorima stomatologije i pacijentima ponudimo i ovo terapeutsko rješenje.
Za kraj smo dr Schmitzu priredili topli ispraćaj sa poklonima koji su simboli našeg grada i time poslali u Njemačku ne samo poruku o našem laboratoriju nego i o našem gradu.
Autor: dr stom. Nemanja Malešević