Šta su to abatmenti?
Abatment predstavlja suprastrukturu jednog zubnog implantata. Jednostavnije rečeno, ako je implantat zamjena za korjenski dio prirodnog zuba onda je abatment zamjena nadkorjenskog dijela koji nosi buduću protetsku nadoknadu/krunicu. Kvalitet abatmenta treba direktno da prati i kvalitet implantata jer zajedno čine stabilnu strukturu koja imitira prirodne zube u usnoj duplji omogućujući svakondnevnu funkciju.
Kakvi sve abatmenti postoje?
Postoje tri podjele zubnih abtmenata:
a) podjela na osnovu materijala od kojih se izrađuju
b) podjela na osnovu načina izrade
c) podjela na osnovu namjene
d) podjela na osnovu nagiba
Od kojih se materijala izrađuju?
Postoje abatmenti koji se izrađuju od legura titanijuma i abatmenti izrađeni od cirkonijum oksida. Abatmenti od cirkonijuma koje izrađuje zubotehnički laboratorij Full Dent imaju titanijsku osnovu na koju se postavlja cirkonijumska kapica. Takođe, u poslednje vrijeme je u svijetu rasprostanjena izrada implant sistema i abatmenata od prirodnih materijala.
Da li vrsta materijala od kojih se izrađuju igra ulogu u izboru abatmenta?
Naravno! Titanijumske abatmente preporučujemo u bočnoj regiji koja je zahtjevnija po pitanju čvrstoće materijala i izloženosti svakodnevnom uticaju mastikatornih sila dok cirkonijumske abatmente preporučujemo u frontalnoj regiji gdje više preovladavaju estetski kriterijumi. Naime, u frontalnoj regiji je potrebno što prirodnije rješenje i pacijenti sve više osim funkcije zahtjevaju i besprijekornu estetiku protetskih nadoknada. Da bi kamuflirali titanijumsku osnovu abatmenta često preporučujemo cirkonijumske abatmente koji će zajedno sa krunicom imitirati prirodna zubna tkiva.
A podjela na osnovu načina izrade ?
Na osnovu načina izrade abatmenti se dijele na fabričke i individulane abatmente.
Fabrički abatmenti najčešće dolaze u setu zajedno sa implant sistemom koji se ugraduje u usnu duplju pacijenta sa ciljem da olakšaju buduću protetsku rehabilitaciju. Ovakvi abatmenti kod nekih pacijenata mogu biti dobro rješenje ali obzirom da su izrađeni u dimenzijama i pod uglovima srednjih vrijednosti u većini slučajeva ne odgovaraju stanju i uslovima u ustima pacijenta. U tom slučaju ovi abatmenti mogu se dodatno pripremiti i prilagoditi trenutnoj situaciji.
Najidealnije rješenje je izrada individualnih abatmenata. Ovako izrađeni abatmenti u potpunosti su individualizovani i prilagođeni stanju i uslovima u usnoj duplji pacijenta. Precizno naliježu na gingivu, zaptivajući hermetički implantat, olakšavaju svakodnevnu higijenu i smanjuju mogućnost periimplantitisa i zadaha izazvanog zapadanjem ostataka hrane u međuprostor između implantata i abatmenta.
A kako se izrađuju individualni abtmenti?
U zubotehnickom laboratoriju Full Dent individualni abtmenti se izrađuju frezanjem u CNC mašinama na osnovu prethodno kompjuterski dizajniranog modela u EXOCAD softveru za dentalno modelovanje. Prema tome, izuzetno su precizno dizajnirani i individualno prilagođeni potrebama pacijenta.
A koja je treća podjela abatmenata?
Na osnovu namjene abatmenti se dijele na :
- abatmenti za privremene nadoknade
- abatmenti za definitivne nadoknade
Podjela na osnovu nagiba tj. ugla?
Abatmenti pod uglom koji diktira položaj implantata i ravni abatmenti (pod pravim uglom u odnosu na vilicu). Kod fabričkih abatmenata moguće je manipulisati uglom abatmenta i to u vrijednostima od 0 stepeni, 15 i 35 stepeni dok kod individualnih abatmenta je moguće manipulisati i podešavati bilo koju vrijednost ugla tj. nagiba. Promjenom i adaptiranjem nagiba/ugla abatmenta neutrališemo eventualni nagib implantata i dovodimo željenu nadoknadu u prirodni položaj i maksimalnu interkuspidaciju. Svojim volumenom i demarkacionim linijama individualni abatmenti takođe u potpunosti zatvaraju implantat na gingivalnom nivou i samim tim sprječavaju dospijevanje ostataka hrane ispod recimo fabričkih implantata koji se zbog svoje uniformne izrade ne spuštaju duž cijele gingive. Ovim svojim svojstvima olakšava se održavanje higijene te se sprječava eventualni nastanak zadaha, infekcije, perimplantitisa i eventualnog odbacivanja implantata.
Dr stom. Nemanja Malešević